Как да изберем подходяща вана за банята?
Банята отдавна се е превърнала в помещение, в което човек може да се отпусне, да се наслади на различни релаксиращи и разкрасителни процедури.
Един от начините да направите своята баня такова кътче е като си сложите вана.
Повечето хора си представят масивни, тежки, заемащи цялото място в банята, нуждаещи се от десетки литри вода, съдове. Е, има и такива, но все повече семейства се насочват към практичните и компактни вани, отговарящи изцяло на нуждите им.
Не мислете, че се нуждаете от голяма квадратура в банята, за да поставите вана. Много често тя се поставя по душа, и когато няма време или желание за вана, може да си вземете бърз душ, ползвайки я като под-душово корито.
Разнообразието от модели, размери, цветове и материали е огромно, и за да не изпаднете в истинско затруднение, вижте нашите съвети.
Основните материали, от които се произвеждат вани са чугун, стомана и акрил.
Чугунени вани се използват от средата на XIX-ти век. Към днешна дата са се променили технологиите, по които се изработват, но все още са широко застъпени. Чугунът се излива в калъпи, след което се посипва с прахообразна смес и титаниеви соли.
Следва процес по изпичане, което превръща сместа в здрав емайл.
Друг, по-евтин и лек, материал е стоманата. Ваните от този тип се изработват от цял стоманен лист по метода на щамповането. Загряват се по-бързо в сравнение с чугунените и се достатъчно издръжливи (20-30 години експлоатационен живот). Следва покритие с емайл, а между двата материала най-често се поставя шумоизолация.
Последният материал, който ще разгледаме е и най-разпространеният – акрил. Той се ползва за направата на вани, под-душови корита, мивки и други мебели за баня.
Причина за неговата популярност са качествата, които притежава – гъвкавост при определена температура и възможност за разнообразяване на формите, здравина и достъпна цена.
Процесът на изработка се състои в отливане на формата, подсилване с епоксидна смола (най-често) и включване на армиращи стъклонишки. Колкото повече са те, толкова по-стабилна и издръжлива ще е ваната. Недостатък е сравнително лесното нараняване на повърхността (от ноктите на домашния любимец, цигари или други механични повреди). За щастие обаче, те не са перманентни, има начин за тяхното премахване.